Skip to main content

Tutorial podkładki wiatraczki

Trzy lata leżał sobie post w roboczych więc chyba najwyższa pora go opublikować! To tutorial na podkładki pod kubek. Może komuś początkującemu przyda się prosta instrukcja "jak uszyć podkładki pod kubek", wersja patchworkowe wiatraczki. Tutoriali takich jest już wiele, ale wiem, że szukając instrukcji szycia wiele osób wchodzi na mojego bloga więc szkoda mi zmarnować kiedyś wykonaną pracę.

Cały sekret szycia równych podkładek to dokładność i przycinanie dokładnie wszystkiego nożem krążkowym. Szyłam podkładki wiele razy a te jako pierwsze wyszły mi tak równe, bo wreszcie przezwyciężyłam swojego lenia i robiłam wszystko super dokładnie :)

Poniżej poszczególne kroki szycia.
1. Przygotowanie elementów. Wycinamy z dwóch tkanin, które stworzą nam wiatraczek, kwadraty o boku 8cm. Na każdą podkładkę potrzebujemy po dwa kwadraty z każdego materiału (4 kwadraty).


2. Składamy kwadraty prawymi stronami do siebie i zaznaczamy przekątną, tak postępujemy z każdą parą kwadratów


3. Przeszywamy tak złożone kwadraty po obu stronach przekątnej zachowując ten sam zapas od linii (np szerokość stopki jak u mnie).4. Potem rozcinamy kwadraty według przekątnej, a po rozłożeniu otrzymujemy dwa zszyte ze sobą trójkąty, w których zaprasowujemy szew w stronę ciemniejszego materiału
5. Składamy ze sobą 4 kwadraty (widoczne na zdjęciu powyżej - złożone z trójkątów) tak by ułożyły wzór wiatraczka i zszywamy najpierw elementy w górnym rzędzie, potem w dolnym i ostatecznie oba rzędy ze sobą tak by uzyskać wiatraczek- całość rozprasowujemy a szwy łączące rzędy możemy rozprasować na obie strony jak na zdjęciu poniżej

Tak przegotowany wiatraczek obszywamy pasami materiału np o szerokości 2 cm, rozprasowujemy całość.6. Przygotowujemy "kanapkę" - warstwa wierzchnia wiatraczek, środek ocieplina i spód - dowolna bawełna


7. Składamy kanapkę tak, że tył i wiatraczek złożone są prawymi stronami do siebie


8. Obszywamy kanapkę zostawiając nieprzeszyte miejsce by wywinąć całość na prawą stronę9. Obcinamy rogi tak by nie przeciąć nitki - to ułatwi nam wypchanie rogów, wywijamy całość a w rogach można sobie pomóc np tyłem pędzelka.


10. Przeszywamy bardzo blisko brzegu całą podkładkę przy okazji zaszywamy w ten sposób otwór po wywinięciu i podkładki gotowe!


Comments

 1. każdy tutek na wagę złota - na pewno ktoś z niego skorzysta:)

  ReplyDelete
 2. Świetny tutek, może się kiedyś zmobilizuję i zacznę moją przygodę z patchworkiem właśnie od takich podkładek?
  Pozdrawiam serdecznie:)

  ReplyDelete
 3. Fajne, bo bez lamowania, choć wyglądają jak lamowane :-)

  ReplyDelete
 4. Tylko podziwiam , bo maszyna nie chce współpracować ze mną :)
  Pozdrawiam

  ReplyDelete
 5. Świetny efekt. Bardzo pomysłowy poradnik ;)

  ReplyDelete

Post a Comment

Dobre słowo motywuje :)

Popular posts from this blog

Alfabet

Patchworkowa Piłka (2) - Tutorial / Patchwork Ball - Tutorial

Jak uszyć węża - tutorial