Skip to main content

Uszyj worko-plecak dla dzieci w Afryce

Post zaktualizowany 14.01.2019
Czas na podsumowanie akcji Uszyj workoplecak dla Afryki.
Pomysł z początkowych 70 workoplecaków dla placówki w Tanzanii gdzie jest s.Wioletta Pitura rozrósł się ogromnie i rozszerzył na dwa inne miejsca w Tanzanii- s.Dominika Bańcerek , misję w Kamerunie- s.Alicja Romana Adamska i s.Nazariusza Zuczek, w Kenii, w Brazylii- s.Natana Świerad, w Zambii i w Nepalu.
Do tych miejsc dotarło dotychczas łącznie 737 workoplecaków i mnóstwo dodatkowych rzeczy: od kredek, kolorowanek, przez ubrania, bieliznę, szczoteczki do zębów. Ale to nie wszystko!
Na kilka przesyłek jeszcze czekamy na potwierdzenie dotarcia. 111 workoplecaków w Tanzanii (ze wspólnego szycia zorganizowanego przez B.M. Kabat czeka na oclenie). 100 workoplecaków do Nepalu od Celiny i Marysia niedługo wyrusza w drogę. A 250 małych woreczków na zestaw do mycia zębów jest już w drodze do Kamerunu (również od Celiny i Marysi).
Więc łączna liczba powinna przekroczyć 1000 ! Niesamowite!

To wszystko dzięki Wam! Niezależnie od tego ile plecaków wysłałaś/wysłałeś to bez Ciebie nie byłoby tego sukcesu! Niektórzy wysyłali też listy bez workoplecaków ale za to z cennymi rzeczami dodatkowymi!
W kilku miejscach odbyło się grupowe szycie z ogromnym entuzjazmem i zapałem. Wiem, że zainspirowało to kolejne działania.
Kilka listów możliwe, że niestety nie dotarło do miejsc przeznaczenia. Na pewno wiem, że jeden ode mnie do Kamerunu "zaginął" i chociaż to przykre to wysyłając listy zwykłe z taką opcją też się liczyłam.
Nie jestem w stanie podziękować każdemu z osobna ale jestem Wam ogromnie wdzięczna, że podjęliście mój pomysł i dzięki Wam zrealizowaliśmy go nawet więcej niż dziesięciokrotnie!
Akcję Uszyj workoplecak dla dzieci w Afryce uważam za zakończoną z sukcesem!!


Nie zgadzam się na prowadzenie zbiórek pod szyldem tej akcji i z wykorzystaniem grafiki akcji bez kontaktu ze mną.

1. Jaki jest cel akcji Uszyj worko-plecak dla dziecka w Afryce?
Pierwotnym celem naszej akcji było wyposażenie dzieci w placówce misyjnej Sióstr Elżbietanek w Tanzanii w worko-plecaki do noszenia ich osobistych rzeczy. Obecnie akcja przerosła nasze oczekiwania po zapewnieniu placówce Sióstr Elżbietanek w Maganzo 137 worko-plecaków postanowiliśmy objać naszą akcja kolejne placówki misyjne. 
Obecnie uszytych mamy około 570 uszytych i zdeklarowanych workoplecaków dla pięciu placówek a 270 jest już w Afryce!
Najaktualniejsze informacje znajdziecie w naszej Facebookowej grupie Worko-plecak dla dzieci w Afryce
https://www.facebook.com/groups/326946607830757/about/

1a. Czy mogę pomóc jeśli nie umiem szyć?
Oczywiście że tak, już samo rozpowszechnienie informacji o szyciu będzie pomocą, a jeśli chcesz się zaangażować możesz wysłać do Sióstr coś z listy z punktu nr 4

2. Ile worko-plecaków potrzebujemy?

Naszym celem zasadniczy jest uszycie worko-plecaka przez każdą osobę włączającą się w akcję i wysłanie go do Afryki. Jeśli ktoś chce uszyć więcej worków to jest to jak najbardziej mile widziane. W różnych miastach są też prowadzone akcje wspólnego szycia więc zajrzyj na naszą grupe Facebookową TU-KLIK lub napisz maila. 
backpackForKidsTanzania@gmail.com

2. Kto jest organizatorem
Organizatorem (zupełnie spontanicznym) jestem ja, Urszula Płatek, która prowadzę tego bloga od 2010 roku więc część z Was zna mnie wirtualnie od dłuższego czasu. Nie mam z tej akcji żadnej korzyści oprócz satysfakcji.

Wszystkie placówki misyjne opisałam w osobnym poście wraz ze zdjeciami KLIK :)

3. Czy będzie to stała akcja?
Nie, jest to jednorazowa akcja mająca na celu uszycie worko-plecaków i przy okazji wysłania dodatkowego drobnego wsparcia. Myślę że akcja potrwa do końca 2018 roku. O zakończeniu na pewno poinformuję tutaj.
Akcja jest prowadzona wśród Polaków (nie tylko w Polsce) i również wśród osób anglojęzycznych (mam nadzieję z całego świata)

4. Jakie jest to dodatkowe wsparcie?

Pomyślałam, że skoro będziemy wysłać worko-plecaki to przy okazji w miarę możliwości możemy zakupić i dołożyć potrzebne tym dzieciom rzeczy (lekkie i małe by łatwo je wysłać).

Zakup i dołożenie tych rzeczy to oczywiście opcja dodatkowa, do której bardzo zachęcam, wystarczy jedno opakowanie bielizny, czy szczoteczka, nawet jedna!  Celowo nie wspominam o innych potrzebnych rzeczach ale już raczej ciężkich, np mydłach, bo ogranicza nas przesyłka i teraz czas na punkt o przesyłce. 

5. Jak  wysłać uszyte worko-placaki i do kogo?
Może niektórzy z Was słyszeli o akcji zorganizowanej przez Siostrę Amabilis Gliniecką w Kenii pod koniec 2016 roku. Siostra prosiła wtedy o przesyłki z bielizną dla dzieci, ale o takie do 1 kg ("kilogramówki") bo za wszystkie inne przesyłki trzeba tam płacić przy odbiorze.
W całej Afryce jest tak samo. Siostry mają wiele wydatków i pieniądze na opłaty za odebranie przesyłki mogą spożytkować na co innego. List o wadze do kilograma odbiorą za darmo!

Myślę, że najlepszą opcją będzie uszycie właśnie jednego/dwóch worko-plecaków (przeciętny worek waży około 200 gram), dołożenie czegoś drobnego (w ramach możliwości) i wysyłanie indywidualnie do Sióstr w postaci LISTU (nie paczki) do 1 kilograma. W kopercie, nie w kartonie. Wymiary są dość elastyczne, suma wymiarów (szerokość+długość koperty+grubość/wysokość) nie może przekroczyć 90cm.


LIST przesyłka zwykła ekonomiczna do 1kg kosztuje 21,80 PLN (celowo zaznaczam że nie musi być polecona bo taka kosztuje 48zł i na terenie Afryki raczej nie zwiększa szans dotarcia lub niedotarcia). Priorytet nie polecony to koszt 38,00 PLN. Czad doręczenia listu ekonomicznego to do 8 tyg, priorytetu ok 2 tyg, ale nie sugeruję który jest lepszy, bo o czas aż tu tak nie chodzi. W opcji ekonomicznej nie jest tak źle, prawda?

Jeśli ktoś chce uszyć dużo worków proszę o kontakt ze mną na maila backpackForKidsTanzania@gmail.com 

Z grupowych spotkań szyciowych wysyłamy paczki.

W kwestii wysyłki z zagranicy, odsyłam do posta Anglojęzycznego - KLIK (ale to dla osób z UK).


Adres do wysyłki: po adres piszcie proszę na maila
backpackForKidsTanzania@gmail.com 
będziemy mogli wspólnie oznaczyć przesyłki/ koperty by sprawdzić co i kiedy dojdzie, a przy okazji podam kilka wskazówek co do pakowania, adresowania. Opcjonalnie możecie wskazać gdzie chcecie wysłać worko-plecaki ale jeśli zaopatrzymy już dane miejsce wtedy poproszę o wysłanie tam gdzie będzie plecaków brakowało. 
 
6. Jak uszyć worko-plecak?


Po wspólnym szyciu workoplecaków w Zielonej Górze powstała najłatwiejsza wg mnie instrukcja szycia dostępna tu : http://szycieuli.blogspot.com/2018/07/tutorial-na-najatwiejsze-szycie.html

Jest mnóstwo innych tutoriali, ale tworząc akcję wybrałam kilka ciekawszych- linki poniżej. Worek może być z i bez podszewki.

Materiały/ tkaniny:  Lepsze będą grubsze lub odporniejsze tkaniny, ale oczywiście nawet patchworkowa bawełna się nada. Ze swoich zapasów użyłam dżins, sztruks, poliester wodoodporny  i  tkaninę z grubszego płótna które używam na torby zakupowe.

Sznurek najlepszy bawełniany i grubszy bo dzieci często noszą krótki rękaw/koszulki bez rękawów tak żeby sznurek ich nie ocierał. Mój to 8mm, z tego co czytałam 1cm jest jeszcze lepszy.


Wymiar: dla starszych dzieci ok 10-18 lat wymiar ok 40cm wysokość i 36 cm szerokości, będzie najlepszy. Dla mniejszych dzieci może 35x35cm. Tutorial Jana Leśniaka podaje wymiary na bardzo duży plecak, super dla dorosłych, nam przyda się mniejszy. Mój prototyp z osobnym tunelem szyłam z panelu 80x38 cm, plus 13x38 cm pasy na tunele. Sznurka użyłam 2 razy po 2 metry ale to za dużo na dziecięce plecaki, myślę, że 2 razy po 1,70 m wystarczy


Tutoriale:

Video-tutorial Jana Leśniaka 
Zjęciowy tutorial Jana Leśniaka
Tutorial bez podszewki, Creaturra - zdjęciowy, bez doszywanego tunelu na sznurek
Tutorial z podszewką Joanka Z.

Dziękuję twórcom tutoriali za to, że udostępniają je za darmo! Ze wszystkich czterech tutoriali korzystałam równie mocno!

7. Kwestie formalne

W razie jakichkolwiek pytań i niejasności proszę o kontakt na maila backpackForKidsTanzania@gmail.com

Uszyte worki możemy oznaczać na Facebooku, Instagramie hasztagami #backpackForKidsTanzania #plecakDlaDzieciTanzania

Na Facebooku powstała grupa związana z tym projektem, zapraszam Was do dołączenia TU-KLIK

Mam nadzieję, że akcja jest przejrzysta pod każdym względem. Proszę o przestrzeganie zasad w szczególności w kwestii wysyłki i nie narażania Sióstr na koszt odbioru listów, bo przekroczyły np kilogram i ważą 1,5 kg. Wysyłka czegokolwiek do Afryki zawsze wiąże się z ryzykiem, że przesyłka po drodze "zaginie" czy polecona czy nie więc za to też nie ponoszę odpowiedzialności. Siostry nie będą w stanie potwierdzać dotarcia przesyłek (przynajmniej nie na bieżąco)

Akcja nie jest też powiązana z kwestią religijną a pomocą dzieciom, którymi opiekują się Siostry.

Udostępniajcie akcję, piszcie u siebie na blogu, Facebooku, Instagramie. 

Mam nadzieję, że będę miała okazję każdemu z Was wyrazić swoją wdzięczność!

Dziękuję!

Ula


Comments

 1. Świetna akcja, z chęcią się przyłącze :)

  ReplyDelete
 2. Super akcja, wchodzę w to😀

  ReplyDelete
 3. Melduję gotowość :). Z przyjemnością się dołączam.

  ReplyDelete
 4. Świetna akcja. Napewno się przyłącze. Niedługo wybieram się również do Tanzanii wiec ta akcja jest mi szczególne bliska.

  ReplyDelete
 5. Dziewczyny! Bardzo się cieszę że jesteście z nami!

  ReplyDelete
 6. Świetna akcja ,mam nadzieję wesprzeć. Doczytam cały temat i odezwę się :-) Ula jesteś Wielka, pozdrawiam ;-)

  ReplyDelete

Post a comment

Dobre słowo motywuje :)

Popular posts from this blog

Łaty / Patches

Patchworkowa Piłka (2) - Tutorial / Patchwork Ball - Tutorial

Jak uszyć węża - tutorial