Skip to main content

Szyjemy igielnik z heksagonów cz. 5

To już ostatnia część szycia igielnika. Jeszcze kilka kroków i będzie gotowy!

Zakładając, że macie gotowy pasek, strony książeczki i panele z helsagonów (wyprasowane i z wyjętymi papierkami) możemy działać. 

*Nie pisałam o tym wcześniej ale jeśli używacie do fastrygi papierków neutralnej nici lub nici w kolorze materiałów i nie szyjecie przez papierki to można wyjąć same papierki a fastrygę zostawić w środku.*

Składamy razem kanapkę z materiału obiciowego/usztywnienia i na to złożone prawymi stronami helsagonowe panele. 

Zszywamy te trzy warstwy razem zachowując ok 7mm zapasu na szew (kieruję się szerokością stopki). 

Zostawiamy otwór na wywinięcie kanapki na prawą stronę (u mnie to była szerokość 2 heksagonów). 

Odcinamy nadmiar heksagonów na bokach, możemy też lekko odciąć nadmiar warstw z rogów żeby potem nie były takie grube.

*Druga uwaga z kategorii zapomniałam to opcja wszycia paska na zapięcie w czasie składania "kanapki". Jeśli macie już doświadczenie z takim wszyciem paska to sobie poradzicie! Niestety zapomniałam o tym wiec naszyłam go po prostu na zewnątrz. Wiele sytuacji w szyciu udaje się uratować improwizacją bez konieczności prucia i frustracji.*

Potem wywijamy całość na prawą stronę, starając się dobrze wypchać brzegi i rogi. Używam do tego starego pędzelka bez końcówki z włosiem.

Po wywinięciu formujemy ładne zamknięcie otworu i przeszywamy całość igielnika dookoła trzymając się blisko brzegu. 

Potem fajnie jest zrobić pikowanie, które usztywni igielnik i pikowane pasy sprawdzają się tu doskonale.

Po tym etapie przyszywamy strony książeczki. Składamy igielnik na pół i układamy strony tak by zachodziły na siebie ale z mniej więcej 1.5 cm przesunięciem. Strony na igły przyszywam ściegiem overlokowym lub zygzakiem.

Zostaje nam przyszycie paska jeśli wcześniej nie wszyliście go do "kanapki". Pasek, którego wymiary podawałam jest dość krótki więc przyszyłam go przy samym brzegu podwijają materiał ok 0.5cm by ukryć niewykończony brzeg.

Doszywamy zapięcie- zatrzask. Przy ustaleniu położenia zapięcia weźcie pod uwagę żeby pasek nie opinał igielnika zbyt ciasno. Trochę luzu się przyda, bo na przykład ja trzymam też tam heksagony, które akurat zszywam i czasem igielnik jest grubaskiem. 

Płaską część zatrzasku naszywam na front igielnika. Podobno zatrzask przyszywa się inaczej ale tutaj preferuję takie linie przyszycia. 

Za to na pasku przyszywam tą część z wypustką i przyszywam ją podwójnie. Tak jak się powinno, na cztery rogi i liniami. Używam mojego igielnika od 6 lat i jedyne co w nim się zużywało to właśnie ta część zapięcia siwy odruwała, więc przyszywam ją teraz tak żeby przetrwała wiele razy odpinania i zapinania.

A teraz igielnik jest gotowy! Gratulacje! Mam nadzieję, że udało Wam się dokończyć własny heksagonowy igielnik. Dziękuję za wspólne szycie i oczywiście bardzo bym chciała zobaczyć Wasze dzieła! Na Instagramie możecie użyć hashtagu #igielnikzheksagonow

Dziękuję że szyłyście ze mną!

 

Tutorial na igielnik z heksagonów w częściach: 

 

Comments

 1. Bello trabajo y muy bien explicado.
  Besos

  ReplyDelete
 2. O rety, wygląda imponująco!
  Pozdrowienia serdeczne :)

  ReplyDelete
 3. Przepięknie wygląda i świetny pomysł ❤️❤️❤️

  ReplyDelete

Post a Comment

Dobre słowo motywuje :)

Popular posts from this blog

Patchworkowa Piłka (2) - Tutorial / Patchwork Ball - Tutorial

Jak uszyć węża - tutorial

Łaty / Patches