Skip to main content

Uszyj worko-plecak dla dzieci w Tanzanii!

English version is here-CLICK
To będzie dość szczegółowy/ przydługi post w postaci FAQ, ale na początek zapraszam Cię serdecznie - dołącz do nas i uszyj worko-plecak dla jednego dziecka w Tanzanii! Satysfakcja gwarantowana!

Zdjecia: S. Wioletta (zdj. worka-ja)

1. Jaki jest cel akcji Uszyj worko-plecak dla dziecka w Tanzanii?
Celem naszej akcji jest wyposażenie dzieci w placówce misyjnej Sióstr Elżbietanek w Tanzanii w worko-plecaki do noszenia ich osobistych rzeczy. Często to co dla nas jest oczywiste dla dzieci w Afryce to rzecz bardzo cenna, my mamy po kilka plecaków/torebek, one mają jeden często już bardzo mocno wyeksploatowany plecaczek/ torbę. Chcemy to zmienić i dać im nowe plecaki.

1a. Czy mogę pomóc jeśli nie umiem szyć?
Oczywiście że tak, już samo rozpowszechnienie informacji o szyciu będzie pomocą, a jeśli chcesz się zaangażować możesz wysłać do Sióstr coś z listy z punktu nr 4 (z zastrzeżeniem rozmiaru przesyłki i informacji zawartych w punkcie nr 5)

2. Ile worko-plecaków potrzebujemy?
Obecnie na posiłki przychodzi 70 dzieci. Naszym celem zasadniczy jest uszycie 1 (JEDNEGO) worko-plecaka przez każdą osobę włączającą się w akcję i wysłanie go do Tanzanii. Jeśli ktoś chce uszyć więcej worków to jest to jak najbardziej mile widziane, ale mamy pewne ograniczenia w kwestii organizacji przesyłki i proszę też o ewentualne dołożenie w przesyłkach małych dodatkowych rzeczy.

Wiem już że przeciętny worek waży około 200 gram więc uszycie więcej niż jedenego/ dwóch worków nie przekroczy  wyznaczonych limitów. Szczegóły w punkcie nr 5 (przesyłka)

2. Kto jest organizatorem
Organizatorem (ale takim zupełnie spontanicznym) jestem ja, Urszula Płatek, która prowadzę tego bloga od 2010 roku więc część z Was zna mnie wirtualnie od dłuższego czasu. Nie mam z tej akcji żadnej korzyści oprócz satysfakcji. Akcje misyjne nie są mi obce, jeszcze na studiach zbieraliśmy z moim Mężem kilkadziesiąt kilogramów okularów od optyków w Zielonej Górze na Akcje misyjne Werbistów, i znaczki, które zbieramy do dziś ale teraz lokalnie dla hospicjum.
Bezpośrednim łącznikiem w Tanzanii w placówce w Maganzo jest Siostra Wioletta Rachela Pitura (ze Zgromadzenia Sióstr Św. Elżbiety), nasza przyjaciółka od prawie 20stu lat! Była moim świadkiem na ślubie i gdy wyjechała na wymarzone misje w lutym 2018 roku od razu wiedziała, że będę chciała wesprzeć miejsce w którym będzie i ludzi, którym posługuje.
O pracy Sióstr Elżbietanek w Tanzanii możecie poczytać TU - KLIK.

3. Czy będzie to stała akcja?
Nie, jest to jednorazowa akcja mająca na celu uszycie worko-plecaków i przy okazji wysłania dodatkowego drobnego wsparcia. Nie wiem, kiedy się zakończy, ale myślę że około końca 2018 roku o czym na pewno poinformuję tutaj.
Akcja jest prowadzona wśród Polaków (nie tylko w Polsce) i również wśród osób anglojęzycznych (mam nadzieję z całego świata)

4. Jakie jest to dodatkowe wsparcie?
Pomyślałam, że skoro będziemy wysłać worko-plecaki to przy okazji w miarę możliwości możemy zakupić i dołożyć bardzo potrzebne tym dzieciom rzeczy użytku codziennego (lekkie i małe by łatwo je wysłać):
- nowa bielizna (np majteczki, podkoszulki z krótkim rękawem, skarpetki, dla dzieci (chłopców i dziewczynek) w wieku od 2 do prawie 18 lat; myślę że najlepsze będą bawełniane/ z przewagą bawełny)
- szczoteczki do zębów
- małe ręczniczki ( Siostry w styczniu 2019 roku planują otwarcie przedszkola i to na ten cel ręczniczki)

Zakup i dołożenie tych rzeczy to oczywiście opcja dodatkowa, do której bardzo zachęcam, wystarczy jedno opakowanie bielizny, czy szczoteczka, nawet jedna!  Celowo nie wspominam o innych potrzebnych rzeczach ale już raczej ciężkich, np mydłach, bo ogranicza nas przesyłka i teraz czas na punkt o przesyłce.

* wykreśliłam kredki ponieważ ruszyła druga akcja przyjaciółki Siostry Wioletty, która zbiera właśnie artykuły papiernicze, kredki itp więc nasza akcja niech zostanie typowo tekstylna. Jeśli ktoś mieszka Kamieńcu Ząbkowickim to "kredkowe dary" można zostawić w sklepie u "Marysi" -Maria Prochera na ul. Wiejskiej w Kamieńcu Ząbkowickim, lub na ul. Młyńskiej 2 w sklepie Pani Marty Grzesińskiej z odzieżą używaną. 

5. Jak  wysłać uszyte worko-placaki i do kogo?
Może niektórzy z Was słyszeli o akcji zorganizowanej przez Siostrę Amabilis Gliniecką w Kenii pod koniec 2016 roku. Siostra prosiła wtedy o przesyłki z bielizną dla dzieci, ale o takie do 1 kg ("kilogramówki") bo za wszystkie inne przesyłki trzeba tam płacić przy odbiorze.
W Tanzanii jest tak samo. Siostry mają wiele wydatków i pieniądze na opłaty za odebranie przesyłki mogą spożytkować na co innego. List o wadze do kilograma odbiorą za darmo!

Myślę, że najlepszą opcją będzie uszycie właśnie jednego/dwóch worko-plecaków, dołożenie czegoś drobnego (w ramach oczywiście chęci i możliwości) i wysyłanie indywidualnie do Sióstr w Tanzanii w postaci LISTU do 1 kilograma. W kopercie, nie w kartonie. Wymiary są dość elastyczne (suma wymiarów nie może przekroczyć 90cm)

LIST przesyłka ekonomiczna kosztuje 21,80 PLN (celowo zaznaczam że nie musi być polecona bo taka kosztuje 48zł i na terenie Afryki raczej nie zwiększa szans dotarcia lub niedotarcia). Priorytet nie polecony to koszt 38,00 PLN. Czad doręczenia listu ekonomicznego to do 8 tyg, priorytetu ok 2 tyg, ale nie sugeruję który jest lepszy, bo o czas aż tu tak nie chodzi. W opcji ekonomicznej nie jest tak źle, prawda? Ale musicie zmieścić się w kilogramie, o to proszę!

Jeśli ktoś chce uszyć dużo worków proszę o kontakt ze mną na maila backpackForKidsTanzania@gmail.com 

Rozważałam opcję wysłania paczki z Polski ale zdecydowałam się wysłania kilka listów do 1kg od siebie(ze Szkocji). Pierwszy już wysłany (11.04.2018)

W kwestii wysyłki z zagranicy, odsyłam do posta Anglojęzycznego - KLIK (ale to dla osób z UK), reszty krajów nie sprawdzałam, ale myślę że podobnie cena listu do 1 kg nie powinna być barierą a dla Sióstr odbiór przesyłki będzie za darmo.

Adres do wysyłki: po adres piszcie proszę na maila
backpackForKidsTanzania@gmail.com 
będziemy mogli wspólnie oznaczyć przesyłki/ koperty by sprawdzić co i kiedy dojdzie, a przy okazji podam kilka wskazówek co do pakowania, adresowania. 
 
6. Jak uszyć worko-plecak?
Jest mnóstwo tutoriali, ale wybrałam tylko kilka. Prawdą jest, że poczytałam kilka tutoriali i potem szyłam z głowy bo złapałam o co w tym chodzi. Linki poniżej
Najprostsze będą worko-plecaki bez podszewki, taki jest mój prototyp ale jest z grubego materiału i wykończyłam go w środku gęstym zygzakiem. Podszewka to opcja, w cieńszych, mniej sztywnych tkaniach może bardzo się przydać. 

Materiały/ tkaniny: Ja będę robiła z materiałów jednokolorowy ale z naszytym szerokim pasem dziecięcej bawełny z wzorami. Lepsze będą grubsze lub odporniejsze tkaniny, boję się że zwykła a nawet patchworkowa bawełna szybko się przetrze. Ze swoich zapasów mam dżins, sztruks, poliester wodoodporny taki z "nowych super modnych" ;) i  tkaninę z grubszego płótna które używam na torby zakupowe.
*W związku z zapytaniem o normalne bawełny chciałabym podkreślić że moim celem jest przyciągnąć jak najwięcej osób do tej akcji a nie odstraszyć więc przemyślałam temat: zwykła bawełna też może stać się worko-plecakiem dla młodszego dziecka, z podszewką będzie idealnie ale to też nie jest wymóg konieczny.

Sznurek najlepszy bawełniany i grubszy bo dzieci często noszą krótki rękaw/koszulki bez rękawów tak żeby sznurek ich nie ocierał. Mój to 8mm, z tego co czytałam 1cm jest jeszcze lepszy.

Wymiar: dla starszych dzieci ok 10-18 lat wymiar ok 40cm wysokość i 36 cm szerokości, będzie najlepszy, dla mniejszych dzieci może 35x35cm. Tutorial Jana Leśniaka podaje wymiary na bardzo duży plecak, super dla dorosłych, nam przyda się mniejszy. Mój prototyp z osobnym tunelem szyłam z panelu 80x38 cm, plus 13x38 cm pasy na tunele. Sznurka użyłam 2 razy po 2 metry ale to za dużo na dziecięce plecaki, myślę, że 2 razy po 1,60 m wystarczy

Tutoriale:
Video-tutorial Jana Leśniaka 
Zjęciowy tutorial Jana Leśniaka
Tutorial bez podszewki, Creaturra - zdjęciowy, bez doszywanego tunelu na sznurek
Tutorial z podszewką Joanka Z.

Dziękuję twórcom tutoriali za to, że udostępniają je za darmo! Ze wszystkich czterech tutoriali korzystałam równie mocno!

7. Kwestie formalne
W razie jakichkolwiek pytań i niejasności proszę o kontakt na maila backpackForKidsTanzania@gmail.com

Uszyte worki możemy oznaczać na Facebooku, Instagramie hasztagami #backpackForKidsTanzania #plecakDlaDzieciTanzania

Na Facebooku powstała grupa związana z tym projektem, zapraszam Was do dołączenia TU-KLIK

Mam nadzieję, że akcja jest przejrzysta pod każdym względem. Proszę o przestrzeganie zasad w szczególności w kwestii wysyłki i nie narażania Sióstr na koszt odbioru listów, bo przekroczyły np kilogram i ważą 1,5 kg. Wysyłka czegokolwiek do Afryki zawsze wiąże się z ryzykiem, że przesyłka po drodze "zaginie" czy polecona czy nie więc za to też nie ponoszę odpowiedzialności. Siostry nie będą w stanie potwierdzać dotarcia przesyłek (przynajmniej nie na bieżąco)
Akcja nie jest też powiązana z kwestią religijną a pomocą dzieciom, którymi opiekują się Siostry.

Jakby co sama uszyje te 70 plecaczków (żartuję) ale wierzę że macie wielkie serca i pomożecie mi przekuć pomysł w czyn!
Udostępniajcie akcję, piszcie u siebie na blogu, Facebooku, Instagramie. 

Mam nadzieję, że będę miała okazję każdemu z Was wyrazić swoją wdzięczność!

Dziękuję!

P.S. Mój pierwszy worko-plecak

Ula


Comments

 1. Świetna akcja, z chęcią się przyłącze :)

  ReplyDelete
 2. Super akcja, wchodzę w to😀

  ReplyDelete
 3. Melduję gotowość :). Z przyjemnością się dołączam.

  ReplyDelete
 4. Świetna akcja. Napewno się przyłącze. Niedługo wybieram się również do Tanzanii wiec ta akcja jest mi szczególne bliska.

  ReplyDelete
 5. Dziewczyny! Bardzo się cieszę że jesteście z nami!

  ReplyDelete
 6. Świetna akcja ,mam nadzieję wesprzeć. Doczytam cały temat i odezwę się :-) Ula jesteś Wielka, pozdrawiam ;-)

  ReplyDelete

Post a Comment

Dobre słowo motywuje :)

Popular posts from this blog

Tęczowy wiatrak - darmowy wzór PP / Rainbow windmill - free PP pattern

Worko-plecaki / Drawstring backpacks

Patchworkowa Piłka (2) - Tutorial / Patchwork Ball - Tutorial