Skip to main content

Tutorial - kosmetyczka/ Tutorial- cosmetic bag

Obiecałam tutka więc to i on :) W związku z tym jutro pojawi się dla Was coś słodkiego, więc bądźcie gotowe! ;)
It's an easy way to make your own cosmetic bag.

1. Wykrój podstawowy to trapez- 2 szt dla warstwy wierzchniej, 2 szt podszewki i 2 szt usztywnienia, tutaj kamela (usztywnienie-żeby lepiej trzymało potem formę), ale też świetnie sprawdza się dodatek ociepliny - wtedy kosmetyczka jest "puchata". Wymiary zależą od tego jak wysoka ma być kosmetyczka i jaki macie zamek. Ja użyłam zamka 18 cm, wymiar trapezu to ok 21x 20 cm, docelowy wymiar kosmetyczki to wys. 17 a szerokość ok 18,5 cm).
Potrzebna jest również stopka do zamków. Przy wszywaniu zamka szyję blisko ząbków i to pozwala mi szyć równo, a żeby przejść stopką obok suwaka bez problemu to w pewnym momencie zatrzymuję się, podnoszę stopkę, przesuwam suwak za stopkę i po kłopocie (dobrze widać to na pierwszych dwóch zdjęciach w punkcie nr 6).
The basic elements: 2 pieces for the outside, 2 pieces for the lining, 2 pieces of stiffening (e.g. fleece). All in the shape of trapezes. You also need zipper (my was about 18 centimeters long).
2. Do zamka przyszywamy "wspomagacze", czyli paski materiału, które ułatwią Wam wszywanie zamka by ładnie wyglądało.
Stitch two stripes of fabric to your zipper to help sewing it to the rest pieces 
3. Zamek najpierw przyszywamy do warstwy wierzchniej kosmetyczki i kameli - prawa strona zamka do prawej strony materiału (kamelę można kupić z klejem więc można ją naprasować, ja używam tej bez kleju).
First I stitch my zip to outside fabric and stiffening. Put the right side of zipper to the right side of outside fabric and stitch it together.
4. Potem zamek przyszywamy do podszewki układając warstwami: na samym dole podszewka, potem na to lewa strona zamka z naszytą już warstwą wierzchnią kosmetyczki i kamelą- ja szyję po stronie kameli, po szwie który powstał podczas wcześniejszego szycia- wtedy wszystko wychodzi idealnie tak jak ma być i nie muszę używać szpilek. Oczywiście jak ktoś ma wprawę może zszyć od razu wszystkie trzy warstwy z zamkiem. Tutaj zdjęcie po wszyciu już podszewki. Sam proces zszywania zamka z podszewką tak jak to pisałam dobrze pokazuje ostatnie zdjęcie w punkcie nr 6).
Than stitch the zip to lining. First lay down lining, than the wrong side of zipper with outside and stiffening at the top. I don't use pins so I'm sewing on the wrong side of stiffening (you can look at this on the last picture in 6th point).
5. Całość zszytych warstw stębnujemy blisko zamka, żeby nic potem nie haczyło przy otwieraniu.
Now sew all layers near the zip- I don't know if I'm saying it in good words, so I think you will understand it looking for the pictures. 
6. Analogicznie wszywamy drugą stronę zamka i stebnujemy przy zamku przez wszystkie warstwy.
We make the same with the second part of zipper.
7. W efekcie otrzymujemy dwa trapezy przyszyte do zamka.
Now we have two trapezes stitched with zip.
8. Potem składamy prawymi stronami do siebie warstwy wierzchnie i tak samo podszewkę z podszewką. Zamek zostawiamy przynajmniej częściowo otwarty żeby potem nie było problemów przy wywijaniu kosmetyczki. Całość obszywamy dookoła zostawiając w podszewce otwór na wywinięcie ( w podstawie trapezu którym jest podszewka).
Now put the outside pieces right-sides facing and the lining pieces right-sides facing. It's important: unzip the zipper because you will need it to turn the bag inside out after the end. Sew it around but remember to leave a hole at the bottom center of the lining. 
9. Po zszyciu składamy wszystkie narożniki trapezów warstwy wierzchniej razem i tak samo narożniki podszewki i zaznaczamy kreską jaką szerokość na dnie ma mieć nasza kosmetyczka. Uważamy żeby szwy środkowe w każdym złożeniu równo się zbiegały (myślę, że najlepiej tę zawiłość słowną pokazują zdjęcia ;).
Pull the two bottom corners together. Across the tip of each point draw a line. 
10. Przeszywamy po linii zaznaczenia na czterech rogach trapezów. I otrzymujemy taką formę.
 Sew across that line on each point.
11. Odcinamy zbędne trójkąty z narożników.
Cut the excess fabric from the corners.
12. Wywijamy całość na prawą stronę, składamy brzegi otworu w podszewce i stębnujemy blisko brzegu by zaszyć otwór.
Turn the bag right side out and now you can sew the hole in the lining. 
13. Układamy podszewkę wewnątrz i oto nasza kosmetyczka.

And here it is- our cosmetic bag.

Mam nadzieję, że mój język jest w miarę zrozumiały :) jakby co to pytajcie, będę poprawiać.

Przy okazji szukania pomysłu jak dobrze zrobić tutka odkryłam tutoriale na taką samą kosmetyczkę: jeden po polsku, ale z minimalnie innym wykończeniem w środku, u Bachud, a drugi po angielsku, na blogu Prudent Baby, ale z wykończeniem narożników tak, że są one widoczne w podszewce, a ja wolę inaczej. Zresztą popatrzcie same :)
You can also have a look for two similar tutorials. One is in Polish - from Bachud. The second is in English - from Prudent Baby, but in both there are little differences.

Na koniec chciałam podziękować Dominice za wyróżnienie, które już ponad tydzień temu otrzymałam, a zapomniałam podziękować. Niki dziękuję!!! Bardzo mi miło :)

Comments

 1. fajnie ,wyraźiście pokazałaś mc.
  napewno zgapie :-)

  ReplyDelete
 2. za trudne jak dla mnie...marzy mi się fajowa kosmetyczka, ale za diabła się za nią nie biorę bo i tak nie wyjdzie :)

  fajny tutek w każdym razie :)

  ReplyDelete
 3. Świetnie! Z chęcią wypróbuję, jak tylko znajdę czas. Pozdrawiam!

  ReplyDelete
 4. Fajny kursik ,dziękuję :)

  ReplyDelete
 5. Ula kursik pierwsza klasa :-)

  ReplyDelete
 6. Dziękujemy za tutorial. Wkrótce pochwalimy się efektami.

  ReplyDelete
 7. jaka śliczna!!! może kiedyś spróbuję sama uszyć... jak będę wychowywać dzieci i siedzieć w domku :D

  ReplyDelete
 8. Świetny kursik, bardzo mi się przydał, uszyłam sobie podobną.
  Dziękuję :)
  Zapraszam do mnie
  http://agness-art.blogspot.com/

  ReplyDelete
 9. dziekuje za ten kursik, wlasnie skonczylam swoja pierwsza kosmetyczke ,dzieki Tobie:)
  dzieki :)
  zdjecia beda u mnie niebawem na blogu:)
  pozdrawiam

  ReplyDelete
 10. Bardzo fajny tutek :) Dzięki!

  ReplyDelete
 11. Uszyłam pierwszy raz kosmetyczkę według Twojego tutka - rewelacja! Kosmetyczkę uszyłam z patchworka, wyszła mi bardzo ładnie nie chwaląc się! Pozdrawiam i dziękuję.

  ReplyDelete

Popular posts from this blog

Alfabet

Patchworkowa Piłka (2) - Tutorial / Patchwork Ball - Tutorial

Jak uszyć węża - tutorial